Aşırı Sıcaklar Can Aldı

Washington Post gazetesinin haberine göre, ABD’deki aşırı sıcak hava dalgasından California, Nevada, Arizona, Oregon, Washington ve Idaho eyaletlerinde yaklaşık 146 milyon kişi etkileniyor. Nevada’nın Las Vegas kentinde termometreler 48,8 dereceyi gösterirken, California’nın Barstow kentinde sıcaklık 47,7 dereceye ulaştı. ABD’nin batısında birçok bölgede rekor sıcaklıklar kaydediliyor.

ÖLÜMLER ARTIYOR

Meteoroloji uzmanları, bu sıcak hava koşullarının hafta sonuna kadar devam etmesini bekliyor ve halka dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunuyorlar. Yetkililer, aşırı sıcaklıklar nedeniyle California’da 14, Oregon’da 10, Maryland’de 2 ve Arizona’da 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sağlık uzmanları, aşırı sıcaklardan ölen 27 kişiden bazılarının 65 yaş üzeri olmasına rağmen, hayatını kaybedenler arasında gençlerin de bulunduğuna dikkati çekti. ABD’de aşırı sıcak hava kaynaklı ölümler son yıllarda artarak 2021’de yaklaşık 1600, 2022’de yaklaşık 1700 ve 2023’te 2300’ü aştı.

Duke Üniversitesi Sıcaklık Politikası İnovasyon Merkezi Direktörü Ashley Ward, bu ölümlerin raporlanması ve sınıflandırılmasının önemine vurgu yaparak, geçmişte sıcağın tehlikeleri konusunda kamuoyunun ilgisini çekmenin zor olduğunu ancak bu durumun değişmeye başladığını belirtti. Ward, aşırı sıcak havalara karşı tedbirli olunması için farkındalığın kritik rol oynadığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x