Dev Paralara Yön Veren Ünlü Yatırım Kuruluşundan 1 Nisan İçin Türk Lirası Tahminini

Goldman Sachs’un analistlerine göre, 31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek olan yerel seçimler, Türk Lirası üzerinde olumlu bir etki yaratacak. Bu ay içerisinde döviz talebindeki artışın Lira üzerinde baskı oluşturduğu bir dönemde, İstanbul’daki seçimlerin Lira üzerinde olumlu bir etki yaratacağına inanılıyor.

SEÇİM SONRASI BEKLENTİLER

Goldman Sachs, seçim sonrasında Türkiye’nin mali ve para politikalarında bir değişiklik beklemiyor. Bu nedenle, seçim sonucunun Türk Lirası ve rezervler üzerindeki baskıyı azaltması bekleniyor.

YATIRIMCILARIN İLGİSİ

Bloomberg’in haberine göre, İstanbul’daki seçim yarışı, muhalefet ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki siyasi mücadelenin bir simgesi olduğu için piyasalar ve yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

MERKEZ BANKASI’NDAN GÜÇLÜ SİNYAL

Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın geçen hafta gösterge faiz oranını yüzde 50’ye yükselterek 500 baz puanlık bir artış yapmasının, Lira üzerindeki baskının azalacağına dair güçlü bir sinyal olduğunu belirtti.

Seçim sonrasında Türk Lirası’nın keskin bir değer kaybıyla karşı karşıya kalabileceği beklentileri, döviz talebini artırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x