Microsoft Google’ı çok kızdırdı, ipler kopmak üzere

Bu hamle, Microsoft‘un arama motorunu popülerleştirme çabasının bir parçası olarak görülüyor. Kullanıcılar, internet gezintileri sırasında bu daveti reddedemeyecekleri pop-uplarla karşılaşıyorlar. Şirketin bu yöntemi tercih etmesi, dijital pazarlamadaki yenilikçi yaklaşımlarına bir örnek teşkil ediyor ve kullanıcıların nasıl tepki vereceği merak konusu.

Microsoft, Windows 10 ve 11 işletim sistemlerinde Chrome kullanıcılarına Bing pop-up reklamları göstermeye devam ediyor. Windows Latest ve The Verge’in Cuma günü yaptığı haberlere göre, reklam, Chrome kullanıcılarını kalın harflerle Google araması yerine Bing’i kullanmaya teşvik ediyor. Reklamda “Chrome’da GPT-4 ile ücretsiz sohbet edin! Bing AI ile günde yüzlerce sohbet turu alın” ifadesi yer alıyor. Eğer “Evet” seçeneğine tıklarsanız, pop-up “Bing Arama” Chrome uzantısını yüklerken Microsoft’un arama motorunu varsayılan yapacak.

Eğer reklama tıklayıp Bing’e geçiş yaparsanız, Chrome’da bir pop-up belirecek ve tarayıcının varsayılan arama motorunu değiştirmek isteyip istemediğinizi onaylamanızı isteyecek. Pop-up, “Arama sağlayıcınızı değiştirmek mi istediniz?” diye soracak. “‘Microsoft Bing Search for Chrome’ uzantısı, aramayı bing.com kullanacak şekilde değiştirdi” diye Chrome’un uyarısı belirecek.

Chrome’un pop-up’ı altında, Windows’un bir başka uyarısı belirecek ve adeta Chrome’un pop-up’ını bekler gibi, “Bekleyin — geri değiştirmeyin! Eğer değiştirirseniz, Microsoft Bing Search for Chrome’u kapatmış olursunuz ve Bing AI ile GPT-4 ve DALL-E 3’e erişimi kaybedersiniz. Microsoft Bing ile kalmak için Sakla’yı seçin” diyecektir.

Esasında, kullanıcılar, bir şirketin AI yardımcısını / arama motorunu kullanmaya zorladığı ve diğerinin de varsayılanı (muhtemelen Chrome’u ilk yüklediğinizde istediğiniz) korumaya çalıştığı pop-up’lar arasında bir savaşa tutulmuş durumda. Büyük Teknoloji şirketlerinin AI ve arama üstünlüğü için yürüttüğü savaşlar, kullanıcılar web’de gezinmeye çalışırken gözlerinin önünde rahatsız edici sanal çığlık maçlarına dönüşüyor.

Reklamın engellenmesinin kolay bir yolu görünmüyor.

Microsoft, reklamın doğruluğunu Windows Latest ve The Verge’e yaptığı açıklamalarda kabul etti ve hareketi, kullanıcılara bir fırsat olarak sunmanın utandırıcı bir şekilde boyanmasına neden oldu. Bir şirket temsilcisi, “Bu, insanlara Chrome’da varsayılan arama motoru olarak Bing’i seçme seçeneği sunan tek seferlik bir bildirimdir,” dedi. “Chrome’da varsayılan arama motoru olarak Bing’i seçenler, MSA [Microsoft hesabı] ile oturum açtıklarında Copilot’ta daha fazla sohbet turu ve sohbet geçmişi alırlar.”

Intrüzif reklamlarının kullanıcı özgürlüğüne ne kadar dost olduğunu hatırlatır şekilde, ekledi: “Müşterilerimize seçenek sunmayı değerlendiriyoruz, bu yüzden bildirimi kapatma seçeneği var.” Engadget, bağımsız doğrulama için Microsoft‘a e-posta gönderdi, ancak şirket hemen yanıt vermedi. Geri dönüş yapılırsa bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Windows Latest, reklamın bir “sunucu tarafı güncellemesi”nden geldiğini ve bir Windows güncellemesinin parçası olmadığını açıkladı. Bunun yerine, çıkış, Microsoft‘un 13 Mart’ta “bazı Windows sistemlerine” eklediği bildirilen BCILauncher.EXE veya BingChatInstaller.EXE, iki süreçle bağlantılı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x